Kadında Cinsel İlişki Korkusu ve Vajinusmus(Vajinal Ağrı)

Kadında Cinsel İlişki Korkusu ve Vajinusmus(Vajinal Ağrı)

KADINDA CİNSEL İLİŞKİ KORKUSU ve VAJİNUSMUS (VAJİNAL AĞRI):

Vajinusmus, kadınların cinsel yaşamlarındaki ciddi ve doğal olarak erkeği de etkileyebilecek kısır döngü oluşturması çok kolay bir sorundur.

Vajinusmus vajen kaslarının istem dışı kasılması ve birleşmeyi engellemesi şeklinde tanımlanmaktadır. Vajinusmus “iyi gitmeyen ya da kesintiye uğrayan cinsel eyleme” neden olması ile de erkekte cinsel organın sertleşme kusuruna ya da erken boşalmaya yol açabilir.

Vajinusmus’a organik bir nedenin yol açmadığının tespiti ve buna inandırılma tedavinin ilk adımını oluşturur.   En önemlisi,  hastanın bu değerlendirme sonucu ile çoğu zaman da eşiyle birlikte bir psikiyatriste görünmesi gerekir. Hastaya kendi vücuduna dost olmasının öğretilmesi, “genital” bölgenin korkulur bir şey olmadığının, “dokunma”, “cinsel ilişkinin gerçeğine yaklaşma” gibi adımlarla anlatılması başarıyı sağlayacaktır. Psikiyatristin ev ödevi vererek sağlayacakları bu tür uygulamalar, özveri ve sabrın gösterilmesi sonucu başarılı olacaktır.

Vajinusmus olayının zamanla yol açtığı durumlardan biri, erkekte ereksiyon kusuru ve erken boşalma ise, kadın için de “cinsel isteksizlik”tir.

Bilindiği gibi, cinsel ilişkinin, olmazsa olmaz ögesi, “cinsel uyarının” varlığıdır: Cinsel uyarı ve isteğin olmaması cinsel soğukluğu getirir. Cinsel soğukluk oldukça sık görülür. Sevişmeyi uygun şekilde yapma ve cinsel ilişkiyi bir “yapma-başarabilme” şeklinde alınmamak şartıyla cinsel uyarı ve istek zamanla oluşur.