Yazılarım

Depresyon

DEPRESYON Depresyon en yaygın tıbbi bozukluklardan biridir. Depresyon, normal kişilerde olağan olan hafif mizaç bozukluğundan huzursuzluk, erken uyanma, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi bedensel belirtilerle ve kendini-kınama, umutsuzluk, değersizlik hissi ve intihar düşüncesi gibi öznel belirtilerle karakterize olan şiddetli hastalığa kadar geniş bir klinik yelpazeyi içerir. İnsan yaşamında mutsuzluk yaratacak bir olay karşısında üzüntü, keder ve ..

Devamını Oku

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU Anksiyete hemen her insan tarafından zaman zaman yaşanılan bir duygudur. Amacı yaşamın devamı için uyum davranışının gelişmesi olsa da bazen yaşamı olumsuz etkileyen noktalara ulaşır. Türkçe de kaygı, bunaltı, endişe gibi sözcüklerle açıklanabilir. Özetle yaşamı tehdit eden ya da tehdit şeklinde algılanan rahatsız edici bir endişe ve korku duygusudur.   NEDENLERİ Biyolojik kuram: Adrenalin-noradrenalin,..

Devamını Oku

Madde Bağımlılığı

Alkol ve Uyuşturucu Madde bağımlılığı Alkol ve uyuşturucu maddeler duygu algılamada ve davranışta yaptıkları değişiklikler nedeniyle oldukça sık kullanılmakta ve özellikle gençler arasında rağbet görmektedir. Eski çağlardan günümüze kadar alkol ve benzeri maddeler keyif verici, yatıştırıcı ve uyuşturucu olarak kullanılmaktadır. Zaman içerisinde bu keyif verici maddelerin çeşitliliğinde büyük değişiklikler olsa ve ila&cce..

Devamını Oku

Logoterapi (Anlamkazanım tedavisi)

Logoterapi (Anlamkazanım tedavisi) Uzm.Dr.Sıtkı KARACA Psikiyatrist Gılgamış Destanı  Gılgamış Uruk şehrinin kralıdır. Halk tarafından çok sevilir ama, kral aynı zamanda sert, güçlü ve mağrurdur. Halk bu öfkeli kralın burnu biraz sürtülsün düşüncesiyle tanrılardan yardım ister. Dualar boşa gitmez ve tanrıça Aruru, yarı vahşi bir yaratık olan Enkidu'yu yeryüzüne gönderir.   ®Enkidu d..

Devamını Oku

Obsesif - Kompulsif (Evham) Hastalığı

OBSESİF-KOMPULSİF (EVHAM) HASTALIĞI Obsesif kompulsif bozukluk halk arasında evham veya vesvese hastalığı denilen ruhsal bir rahatsızlıktır. Hasta kendisine ve yakınlarına zarar vereceği, ahlaki değerlerine ters ve kendisini dinden çıkaracağına inandığı mukaddes değerlere küfür ettiği duygusu taşır. Bunlara obsesyon (vesvese) denir. Obsesyon (saplantı) irade dışı gelen, kişiyi tedirgin eden, bilinçli çaba ile kovulamayan, yineleyen düşüncelerdir. ..

Devamını Oku

Konuşma Bozuklukları

Konuşma bozuklukları: 1. Kekemelik, 2. Geç konuşma (fonolojik bozukluk) olarak kabaca ikiye ayrılabilir. Kekemelik (pepelik): Seslerin, hecelerin veya sözcüklerin sık olarak uzatılması, tekrarlanması ya da konuşmanın düzgün akışını bozan durma ve beklemelerle belirli konuşmadır. Konuşma anında dudağını büzme, boynunu kasma, gözlerini kırpma, ellerini, ayaklarını vurma ve ellerini yumruk yapma şeklinde bedeninin birçok bölümler..

Devamını Oku

Obezite Nedir?

OBEZİTE NEDİR?  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından  obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Vücut yağ kitle ağırlığının normalin üzerinde olmasına obezite denir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta  ve obezite oluşumuna neden olmaktadır Obezite insan vücudunda bulunan tüm..

Devamını Oku

Kişilik Bozuklukları

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI KİŞİLİK NEDİR? İnsanları birbirlerinden farklı kılan , kendisi ve çevresindekilere bakış acıları ,onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir.  Bu özelliklerin kişinin çevreye uyumunu bozup, günlük işlevselliğini bozması, kendinde gerilim-kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün..

Devamını Oku

Kardeş Kıskançlığı

KARDEŞ KISKANÇLIĞI  DR. SITKI KARACA Sahip olduğumuz şeyleri paylaşmanın zorluğuna rağmen kardeş sahi­bi olmak çok güzel bir duygu ve zevkli bir şeydir. Anne ve babaların en çok şikâyet ettikleri konu belki de kardeşler arasındaki kıskançlık sorunudur. Kardeş kavgalarından ve onların sonuçlarından yakınmak ai­leler için adeta alışılmıştır. Aralarındaki çekişmeyi sonlandıramamaktan ve her ikisine de yaranamamaktan y..

Devamını Oku

Geciken Özür

Geciken Özür[1] Yaşlı adam ahşap evin kapısını açtı ve içeriye girdi, yavaşça gıcırdayan eski merdivenlerden çıktı. Salona girdi. Elindeki sefer tasını yere koydu. Eskimiş deri ceketi fırlattı ve sofaya uzandı. Bu yaşlı amcanın adı Mehmet’ti, memurdu ve kasabada asabiliğiyle bilinirdi. Herkes ondan çok korkardı. Bir anda sinirlenir ve çok ağır laflar söylerdi. Bu yüzden kasabadaki çoğu kimse onunla muhatap olmazdı. ..

Devamını Oku

Evlilik ve Eşler Arası İlişki

Evlilik ve Eşler Arası İlişki Önemli olan birlikteliktir   Ruh sağlığının sürdürülmesi için insanların yaşam boyu başkalarıyla ve toplumla sağlıklı iletişim kurması gereklidir. Bu iletişimin en yoğun yaşandığı ortam evliliktir.  İletişimin en özellikli yaşantısı ise eşler arasında ortaya çıkar. Evlilik ilişkilerinin daha sağlıklı yürütülmesini sağlayacak temel yaklaşımlar: 1. Birbirinizle iki yetişkin ve eşit i..

Devamını Oku

Dini Takıntısı Olanlar

Özellikle dini içerikli obsesyoların (vesveselerin) kültüre bağlı olarak dindar toplumlarda daha çok görüldüğü belirtilmektedir (26). Elbette bu obsesyonların tedavisinde hastanın, bilişsel yaklaşımla, dini açıdan zarar görmediğinin gösterilmesi için din bilginlerinin açıklama ve yaklaşımlarına ihtiyaç vardır. Bu konudaki en güncel ve mükemmel yaklaşımı Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerin..

Devamını Oku

Erken Boşalma

ERKEN BOŞALMA Erkeklerin sevişme esnasında artık geri dönemeyeceği bir nokta vardır. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde kendinizin ve eşinizin okşamalarını durdurun ve uyarılmanın azalmasını (yarım dakika kadar) bekleyiniz. Tekrar karşılıklı okşama başlar ve durdurma işlemi yinelenir.  Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenme zaman alıcı ve denemeler gerektiren bir süreçtir. Eşinizin anlayışlı ve size yardımcı olması çok önemlidir. Endişeniz azalınca..

Devamını Oku

Özgürlükleri Kısıtlayan Devlet Demokrat Olamaz

ABDULLAH YEŞİLKAYA / ESKİŞEHİR Üniversitelerde başörtüsü yasağını, kadını kozmetik ve moda sektörünün bir tüketim ve teşhir aracı olarak gören zihniyetin sürdürmek istediği açıklandı. Eskişehir Damla Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Süder Düğün Salonu'nda 'kadının özgürleşme sorunu ve ötekileştirme' konulu bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Damla Derneği B..

Devamını Oku

Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Hiperaktiflik yaramazlık değildir. Her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Bu tanı bazı insanların ileri sürdüğü gibi “kötü yetiştirilmiş ve yaramaz” çocukları tanımlamak için kullanılan bir etiket değildir. Bu hastalık, tanı ölçütleri net olarak belirtilmiş, tıbbi bir rahatsızlıktır. Hiperaktivite çocuğun sadece yaramazlık sorunu değildir. Bunu bir terbiye..

Devamını Oku

Ders Çalışma Ve Başarı Yöntemleri

DERS ÇALIŞMA VE BAŞARI YÖNTEMLERİ Öğrenme fizyolojik, psikolojik ve toplumsal durum ve koşullarla ilişkilidir. Anne-baba ve öğretmenlerin genel beklentisi öğrencinin “çok çalışarak başarılı olmaları” yönündedir. Önemli olan “bilinçsizce çok çalışmak” değil; ilgili öğrenme yöntem ve teknikleri bilerek ve bunlardan yararlanarak “etkili” çalışmaktır. Etkili &cce..

Devamını Oku

Evham Hastalığı ve Bediüzzaman Said Nursi

EVHAM HASTALIĞI ve BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ Hazırlayan Psikiyatrist Dr. Sıtkı KARACA Felsefe bilgilerin bir sistematiğidir. Gerçeği bütünüyle kavramaya çalışır. Ancak felsefi görüşlerin gelişiminin de öncülleri vardır. Varoluşçuluk Dostoyevski'de kendisini bulmuştur (1). Onu varoluşçuluğun öncülü olarak değerlendiren düşünürler vardır. Elbette her öncül düşünce adamının o..

Devamını Oku

Yaşam Koçluğu nedir?

İnsan yaşadığı andan daha ötesini görmek ve kendisi için koyduğu hedefleri yakalamak ister. Bunu kendi dinamikleri ile yapmak güçtür. Yaşamı yorumlayan, onun içindeki sorun alanlarını gören ve gerekli uyarıları yapan bir danışmana ihtiyaç olabilir. Yaşam koçluğu kişinin kendini adadığı amacını ele alarak onun kendilik özelliklerine uygunluğunu, bu amaçla çıkacağı yolculukta karşılaşacağı zorlukları ele alıp danışan..

Devamını Oku

Karakterimize Taktığımız Maskeler

nsanoğlu tabiatın küçültülmüş bir benzeridir adeta… Bir insan ruhunun neler bandırdığını bilmek gerçekten  şaşırtıcı olabilir. Kimliğimizi ortaya koyan karakterimiz  üst üste  taktığı birçok  maske ile toplumda yerini alır. İnsan ruhunun bir yanı durgun deniz, bir yanı fırtına… Bir yanı  rengârenk çiçekler açmış yem yeşil bir ova, bir yanı dik başı dumanlı bir dağ… Bazen&nb..

Devamını Oku

Demans/Bunama Nedir?

DEMANS/BUNAMA NEDİR? Kişide ilerleyen yaş ile beyindeki bir takım değişmeler sonrası oluşan bellekte bozulma (yakın döneme ait hafızada güçlükler) yanı sıra, konuşma, söylenen şeyleri ya da daha önce bilinen şeyleri yapamama, çevresindeki eşya ve varlıkları tanıyamama; hesaplama, plan yapma, yürütme, sorunları çözme, davranışları yeri geldiğinde sonlandırabilme, uygun yargıda bulunma gibi daha çok beynin ön bölgesin..

Devamını Oku

Hayat Bir Yap-Boz'a Benzer

 Kimi zaman neşe içinde kimi zaman hüzün ve gözyaşıyla geçer günlerimiz… Her zaman mutlu yaşamayı,  acı ve ıstıraptan uzak kalmayı kim istemez…Bazen üzüntü ve acı öyle sıkar ki yüreğimizi güneş hiç doğmayacak sanırız hayatımıza…. Karşımıza çıkan hep dik yokuşlar, dik yamaçlar, ya da derin uçurumlardır. Hayatımızın bir köşesine sıkışıp kalmış, tozlu raflarda duran  ..

Devamını Oku

Çocukluk Dönemi Ruhsal Sorunlar

ÇOCUKLUK DÖNEMİ RUHSAL SORUNLAR Çocuk erişkinin küçük bir kopyası değildir. Çocuk devamlı değişen ve gelişen bir varlıktır. Mantıklı düşünme yeteneği sınırlı ve kendisini ifade etme becerisi zayıftır. Çocuk bencil ve isteklerini engelleyemez ve hemen yerine getirilmesini ister. Ben merkezcidir. Çevresinde olup bitenin her şeyi kendisiyle ilişkili olduğu düşüncesindedir. Duyguları oynak(labil)tır. Çabuk iniş &c..

Devamını Oku

Evlilik ve Eşler Arası İlişki

Evlilik ve Eşler Arası İlişki Önemli olan birlikteliktir   Ruh sağlığının sürdürülmesi için insanların yaşam boyu başkalarıyla ve toplumla sağlıklı iletişim kurması gereklidir. Bu iletişimin en yoğun yaşandığı ortam evliliktir.  İletişimin en özellikli yaşantısı ise eşler arasında ortaya çıkar. Evlilik ilişkilerinin daha sağlıklı yürütülmesini sağlayacak temel yaklaşımlar: 1. Birbirinizle iki yetişkin ve eşit insan ..

Devamını Oku

Çocuk ve Cinsellik

Çocuk ve cinsellik 1. Çocuk bir arkadaşının vücudunu incelerken görülürse nasıl davranmalıdır ?   l Çocuklar kendi vücutlarını ve karşı cinsin  vücudunu keşfetmek isterler. Çocuğun bu merakı doğal karşılanmalıdır. Çocuğa bağırmak ve tepki göstermek yerine merak ettiği ve öğrenmek istediği şeyleri size sorabileceğini söylemeniz gerekir. Çocuğa arkadaşının bu işten hoşlanmayacağı ve davra..

Devamını Oku

Bipolar Duygudurum Bozukluğu

BİPOLAR DUYGUDURUM BOZUKLUĞU Manik Atak Kişide, normal duygudurum dışında, kendini çok iyi hissetme, aşırı neşe, coşku, keyifli hal, öfke ve taşkınlık ile kendini gösteren bir yükselmiş, kabarmış duyguduruma manik atak denir. Mani nöbetinde depresyondaki belirtilerin hemen hemen karşıtlarını görürüz. Bipolar Duygudurum Bozukluğu tanısı denebilmesi için hastanın geçirdiği depresyon ataklarının dışında tek bir atak da olsa mani nöb..

Devamını Oku

Kadında Cinsel İlişki Korkusu ve Vajinusmus(Vajinal Ağrı)

KADINDA CİNSEL İLİŞKİ KORKUSU ve VAJİNUSMUS (VAJİNAL AĞRI): Vajinusmus, kadınların cinsel yaşamlarındaki ciddi ve doğal olarak erkeği de etkileyebilecek kısır döngü oluşturması çok kolay bir sorundur. Vajinusmus vajen kaslarının istem dışı kasılması ve birleşmeyi engellemesi şeklinde tanımlanmaktadır. Vajinusmus “iyi gitmeyen ya da kesintiye uğrayan cinsel eyleme” neden olması ile de erkekte cinsel organın sertleşme kusuruna ya da erken boşalmaya yol aça..

Devamını Oku

Yaşam Koçluğu

YAŞAM KOÇLUĞU Yaşam Koçluğu Psikolojik Problemi Olmayan Ve Yaşamında Normal Davranışlar Sergileyen Bireylerin Hedeflerine Daha Hızlı Ve Etkili Ulaşmasına Yardımcı Olmak Amacıyla Verilen Profesyonel Bir, Kişisel Gelişim Hizmetidir. ÖĞRENCİ KOÇLUĞU Akademik Başarını Arttırılması Amacıyla Bir Koç Ve Öğrenci Arasındaki İlişkidir. KARİYER KOÇLUĞU Yaptıkları İşin Kendileri İçin Uygun Olup Olmadığını Sorgulayan, Kariyer Planı Ya Da Değişimi Y..

Devamını Oku

Anne-Baba Figürü Davranış ve Tutum

Anne-Baba Figürü Davranış ve Tutum Dr.Sıtkı Karaca Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı           Not: Vereceğimiz eğitim, çocukların davranışlarının, istediğiniz gibi olmasını sağlamayacaktır.   nSosyal bir varlık olan insanın doğumundan itibaren ilişkide olduğu en küçük toplum birimi ailedir. Ancak ailenin yerini tutan kurumlar da çocuk gelişiminde önemlidir. Bu durumda anne-baba ..

Devamını Oku

Koçluk Nedir?

KOÇLUK NEDİR? Koçluk, gerek kişilerin gerekse kurumların daha güçlü hedefler belirlemesini, proaktif kararlarla olumlu farklar yaratan girişimlerde bulunmasını, kişisel zenginliklerini ve olası potansiyellerini daha etkin kullanmasını amaçlayan süresi, çalışma prensipleri, sistemi olan bir yol arkadaşlığı sürecidir. Koçluk istenen performansa ve yaşam tatminine ulaşmak için koç (coach) ve danışan (client / coachee) a..

Devamını Oku

Hiperaktif Çocuk

HİPERAKTİF ÇOCUK  Hiperaktiflik yaramazlık değildir. Her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Hiperaktivite günümüzün moda kelimelerindendir. Ciddi bir sosyal sorun olan bu durumu görmezlikten gelmek, yokmuş gibi kabul etmek ya da “biz de çocuk iken böyleydik” diyerek geçiştirmeye çalışmak aslında bu çocuklara yapabileceğimiz en büyük haksızlık olacaktır.  Hiperaktivite çocuğun sadece ..

Devamını Oku

NLP'nin 6 Sütunu-ilkesi

NLP‘nin 6 sütunu :   1. Duygusal ve Zihinsel Hâliniz: Amaçlarınız, hedefleriniz, inançlarınız ve değerleriniz; düşünce, söz ve davranışlarınızla ne kadar uyumlu ise İçsel Bütünlüğünüz o kadar güçlü olur. Bu güçlü anlarınızı daha sonra hatırlayarak yeniden yaşamak ve başkalarının yaşamalarına da yardımcı olmak için çapalayabilirsiniz. Bir yüz, bir bakış, bir dur..

Devamını Oku

Çocuğumuzda Olumlu Tutum Elde Etme

Çocuğumuzda olumlu tutum elde etme Dr.Sıtkı Karaca Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı     Not: Vereceğimiz eğitim, çocuklarınızın davranışlarının, istediğiniz gibi olmasını sağlamayacaktır. Anne-baba, çocuğu için, her zaman anne-babası yanında yer aldığı ve sürekli desteklerini hissettireceği güvenli ve davranışlarını sınırlandırmadığı gibi özgür hissedeceği ortam hazırlamalıdır.   Başarılı anne-babalar,&..

Devamını Oku

NLP Nedir?

NLP Nedir? NLP, "Kişisel mükemmellik nedir?", “Başarılı insanlarla başarısız insanlar arasındaki farklar nelerdir?" gibi sorulara yanıt arama çalışmalarının ürünüdür. Bu soruya yanıt aranırken dallarında üstün performans sergileyen bazı kişiler seçilerek (Fritz Perls - Gestalt terapinin kurucusu, Virginia Satir - aile terapisti ve Milton Erickson - psikiyatrist, 'American Society of Clinical Hypnosis'in kurucusu) bu ..

Devamını Oku

Görebilmek

Adamın biri, ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş ve arka koltukta tek başına oturan çocuğa : - Buraların yabancısıyım demiş.  Parkın hemen yanıbaşındaki fırını arıyorum,  çok yakın olduğunu söylediler. Çocuk, arabanın penceresini iyice açtıktan sonra : - Ben de buraya ilk defa geliyorum demiş.  Ama sağ tarafa gitmeniz gerekiyor herhalde. ..

Devamını Oku

Erkeklerde Erken Boşalma

ERKEKLERDE ERKEN BOŞALMA Erkeklerin sevişme esnasında artık geri dönemeyeceği bir nokta vardır. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde kendinizin ve eşinizin okşamalarını durdurun ve uyarılmanın azalmasını (yarım dakika kadar) bekleyiniz. Tekrar karşılıklı okşama başlar ve durdurma işlemi yinelenir.  Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenme zaman alıcı ve denemeler gerektiren bir süreçtir. Eşinizin anlayışlı ve size yardımcı olması çok önemlidir. Endişen..

Devamını Oku

Aile İçi Şiddet

Şiddet sadece fiziksel değildir. Sözlü ve tavırlı- davranışsal şiddet de söz konusudur. Eşine, çocuğuna, memuruna işçisine vs. sürekli bağıran, azarlayan birinin de yaptığı şiddettir. Bazı insanlar sorunların çözümü için, yada bir yönetim, eğitim tarzı olarak şiddeti benimseyebiliyorlar. Şiddetin en fazla görüldüğü yerlerin başında aile ortamı gelmektedir.Aile içi şiddet ‘e en fazla ç..

Devamını Oku

Boşanma ve Aile

Boşanma hem anne-babayı hem de çocukları olumsuz etkiler. Yakın akrabaları da belli derecelerde etkilenir. Yapılan araştırmalarda : boşanan erkeklerin kadınlara göre daha fazla depresyon geçirdiği saptanmıştır. Kurulu ve rutin giden bir düzeneğin birden bozulması ; aile bireylerinde boşluk yaratır. Toplumsal statüde sarsılma olur. Çocuklar çoğunlukla annede kalmaktadır. Babanın çocuklarını ihmal etmesi durumunda çocuklarda psikolo..

Devamını Oku

Depresyon Nedir?

Depresyon en yaygın tıbbi bozukluklardan biridir. Depresyon, normal kişilerde olağan olan hafif mizaç bozukluğundan huzursuzluk, erken uyanma, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi bedensel belirtilerle ve kendini-kınama, umutsuzluk, değersizlik hissi ve intihar düşüncesi gibi öznel belirtilerle karakterize olan şiddetli hastalığa kadar geniş bir klinik yelpazeyi içerir. İnsan yaşamında mutsuzluk yaratacak bir olay karşısında üzüntü, keder ve endişe hissed..

Devamını Oku

Eşler Arasında Sorunlar

Evlilik yaşamı,toplumun en küçük biriminde,ailede gerçekleşir.Aile, bireyi kabul eden,fakat ortak bir anlayışı,felsefeyi ve davranış biçimini gerektiren bir olgudur. Ailede bireyler canları istediği için diğer bireyleri rahatsız edecek davranışlarda bulunamazlar.kişinin,bireyin özgürlüğü,diğer aile fertlerinin özgürlüğünün biteceği yerde biter! Aile,ortak düşünmeyi,ortak algılamayı,ortak tepki vermeyi..

Devamını Oku

Cinsellik nedir?

Cinsellik nedir?  İnsan toplumsal hayat içinde yer alan bir varlıktır. Elbette insan bütün söz ve tutumlarında olduğu gibi cinselliğinde de toplumun ahlak kurallarına göre davranış sergilemelidir. Ancak toplumdaki yanlış inanç ve bilgilerin de düzeltilmesi gereklidir. Zevk ve haz insanla dünyası arasındaki ilişkiden kaynaklanır. Tutkuyla peşinde koşmadan kendiliğinden gelen bedensel haz ve zevk insan için zararsızdır. Zevk alma &ccedi..

Devamını Oku

ANKSİYETE-KAYGI NEDENLERİ

ANKSİYETE-KAYGI NEDENLERİ Biyolojik kuram: Adrenalin-noradrenalin, kafein, karbondioksit, serotonin gibi sinir iletim ürünlerinin azlığı veya çokluğu suçlanmaktadır. Psiko-dinamik kuram: Erken bebeklik kaygısı; çaresizlik doyum sağlayamama endişesidir. Erken çocukluk (seperasyon-ayrılık) kaygısı; anneyi kaybetme veya kaybolma korkusuna bağlı olarak karşımıza çıkar. Öğrenme kuramı: İnsan bebeklikten itibaren ebeveyni taklit ederek bazı d..

Devamını Oku

Kuyumcu ve Terazisi

Kendi kendine yardım ve kendi ayaklarının üzerinde duracaksın safsatası günümüzde revaçtadır. Burada Kişisel Gelişim gerçekleştirdiği iddiası ile piyasaya sürülen –kendi kendini güdüleme- kitapları yarardan çok zarar verebilmektedir. İnsanın basit bir makine gibi belli yönelim ve duyguları varmış gibi değerlendiren bu yazarlar karmaşık ilişkileri göz ardı etmektedir. İnsanlar sadece kendileri ya da kü..

Devamını Oku

ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU NEDİR?

Anksiyete hemen her insan tarafından zaman zaman yaşanılan bir duygudur. Amacı yaşamın devamı için uyum davranışının gelişmesi olsa da bazen yaşamı olumsuz etkileyen noktalara ulaşır. Türkçe de kaygı, bunaltı, endişe gibi sözcüklerle açıklanabilir. Özetle yaşamı tehdit eden ya da tehdit şeklinde algılanan rahatsız edici bir endişe ve korku duygusudur.

Devamını Oku

Önce Karşıdakini Dinle

Henüz söz bilmez cahile bir şeyler öğretmek için kendi dilini terk et! Mevlana  ÖNCE KARŞIDAKİNİ DİNLE Sağır Adam ve Komşusu Sağır bir adam komşusunun oldukça rahatsız olduğunu öğrenir. Sağır olduğundan dolayı ziyarette bir takım sorunları yaşayabileceğini düşünerek, ortalama bir ziyarette neler konuşulduğunu ve ne tip yanıtlar verildiğini düşünür. Bunun sonucunda şöyle bir yol bulur. Evvela; “Nasılsın..

Devamını Oku