Hastalar İçin Bilgiler

ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU NEDİR?

Anksiyete hemen her insan tarafından zaman zaman yaşanılan bir duygudur. Amacı yaşamın devamı için uyum davranışının gelişmesi olsa da bazen yaşamı olumsuz etkileyen noktalara ulaşır. Türkçe de kaygı, bunaltı, endişe gibi sözcüklerle açıklanabilir. Özetle yaşamı tehdit eden ya da tehdit şeklinde algılanan rahatsız edici bir endişe ve korku duygusudur.

Devamını Oku

ANKSİYETE-KAYGI NEDENLERİ

ANKSİYETE-KAYGI NEDENLERİ Biyolojik kuram: Adrenalin-noradrenalin, kafein, karbondioksit, serotonin gibi sinir iletim ürünlerinin azlığı veya çokluğu suçlanmaktadır. Psiko-dinamik kuram: Erken bebeklik kaygısı; çaresizlik doyum sağlayamama endişesidir. Erken çocukluk (seperasyon-ayrılık) kaygısı; anneyi kaybetme veya kaybolma korkusuna bağlı olarak karşımıza çıkar. Öğrenme kuramı: İnsan bebeklikten itibaren ebeveyni taklit ederek bazı d..

Devamını Oku

Eşler Arasında Sorunlar

Evlilik yaşamı,toplumun en küçük biriminde,ailede gerçekleşir.Aile, bireyi kabul eden,fakat ortak bir anlayışı,felsefeyi ve davranış biçimini gerektiren bir olgudur. Ailede bireyler canları istediği için diğer bireyleri rahatsız edecek davranışlarda bulunamazlar.kişinin,bireyin özgürlüğü,diğer aile fertlerinin özgürlüğünün biteceği yerde biter! Aile,ortak düşünmeyi,ortak algılamayı,ortak tepki vermeyi..

Devamını Oku

Boşanma ve Aile

Boşanma hem anne-babayı hem de çocukları olumsuz etkiler. Yakın akrabaları da belli derecelerde etkilenir. Yapılan araştırmalarda : boşanan erkeklerin kadınlara göre daha fazla depresyon geçirdiği saptanmıştır. Kurulu ve rutin giden bir düzeneğin birden bozulması ; aile bireylerinde boşluk yaratır. Toplumsal statüde sarsılma olur. Çocuklar çoğunlukla annede kalmaktadır. Babanın çocuklarını ihmal etmesi durumunda çocuklarda psikolo..

Devamını Oku

Aile İçi Şiddet

Şiddet sadece fiziksel değildir. Sözlü ve tavırlı- davranışsal şiddet de söz konusudur. Eşine, çocuğuna, memuruna işçisine vs. sürekli bağıran, azarlayan birinin de yaptığı şiddettir. Bazı insanlar sorunların çözümü için, yada bir yönetim, eğitim tarzı olarak şiddeti benimseyebiliyorlar. Şiddetin en fazla görüldüğü yerlerin başında aile ortamı gelmektedir.Aile içi şiddet ‘e en fazla ç..

Devamını Oku

Kadında Cinsel İlişki Korkusu ve Vajinusmus(Vajinal Ağrı)

KADINDA CİNSEL İLİŞKİ KORKUSU ve VAJİNUSMUS (VAJİNAL AĞRI): Vajinusmus, kadınların cinsel yaşamlarındaki ciddi ve doğal olarak erkeği de etkileyebilecek kısır döngü oluşturması çok kolay bir sorundur. Vajinusmus vajen kaslarının istem dışı kasılması ve birleşmeyi engellemesi şeklinde tanımlanmaktadır. Vajinusmus “iyi gitmeyen ya da kesintiye uğrayan cinsel eyleme” neden olması ile de erkekte cinsel organın sertleşme kusuruna ya da erken boşalmaya yol aça..

Devamını Oku

Bipolar Duygudurum Bozukluğu

BİPOLAR DUYGUDURUM BOZUKLUĞU Manik Atak Kişide, normal duygudurum dışında, kendini çok iyi hissetme, aşırı neşe, coşku, keyifli hal, öfke ve taşkınlık ile kendini gösteren bir yükselmiş, kabarmış duyguduruma manik atak denir. Mani nöbetinde depresyondaki belirtilerin hemen hemen karşıtlarını görürüz. Bipolar Duygudurum Bozukluğu tanısı denebilmesi için hastanın geçirdiği depresyon ataklarının dışında tek bir atak da olsa mani nöb..

Devamını Oku

Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Hiperaktiflik yaramazlık değildir. Her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Bu tanı bazı insanların ileri sürdüğü gibi “kötü yetiştirilmiş ve yaramaz” çocukları tanımlamak için kullanılan bir etiket değildir. Bu hastalık, tanı ölçütleri net olarak belirtilmiş, tıbbi bir rahatsızlıktır. Hiperaktivite çocuğun sadece yaramazlık sorunu değildir. Bunu bir terbiye..

Devamını Oku

Erken Boşalma

ERKEN BOŞALMA Erkeklerin sevişme esnasında artık geri dönemeyeceği bir nokta vardır. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde kendinizin ve eşinizin okşamalarını durdurun ve uyarılmanın azalmasını (yarım dakika kadar) bekleyiniz. Tekrar karşılıklı okşama başlar ve durdurma işlemi yinelenir.  Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenme zaman alıcı ve denemeler gerektiren bir süreçtir. Eşinizin anlayışlı ve size yardımcı olması çok önemlidir. Endişeniz azalınca..

Devamını Oku

Kişilik Bozuklukları

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI KİŞİLİK NEDİR? İnsanları birbirlerinden farklı kılan , kendisi ve çevresindekilere bakış acıları ,onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir.  Bu özelliklerin kişinin çevreye uyumunu bozup, günlük işlevselliğini bozması, kendinde gerilim-kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün..

Devamını Oku

Obezite Nedir?

OBEZİTE NEDİR?  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından  obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Vücut yağ kitle ağırlığının normalin üzerinde olmasına obezite denir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta  ve obezite oluşumuna neden olmaktadır Obezite insan vücudunda bulunan tüm..

Devamını Oku

Obsesif - Kompulsif (Evham) Hastalığı

OBSESİF-KOMPULSİF (EVHAM) HASTALIĞI Obsesif kompulsif bozukluk halk arasında evham veya vesvese hastalığı denilen ruhsal bir rahatsızlıktır. Hasta kendisine ve yakınlarına zarar vereceği, ahlaki değerlerine ters ve kendisini dinden çıkaracağına inandığı mukaddes değerlere küfür ettiği duygusu taşır. Bunlara obsesyon (vesvese) denir. Obsesyon (saplantı) irade dışı gelen, kişiyi tedirgin eden, bilinçli çaba ile kovulamayan, yineleyen düşüncelerdir. ..

Devamını Oku

Logoterapi (Anlamkazanım tedavisi)

Logoterapi (Anlamkazanım tedavisi) Uzm.Dr.Sıtkı KARACA Psikiyatrist Gılgamış Destanı  Gılgamış Uruk şehrinin kralıdır. Halk tarafından çok sevilir ama, kral aynı zamanda sert, güçlü ve mağrurdur. Halk bu öfkeli kralın burnu biraz sürtülsün düşüncesiyle tanrılardan yardım ister. Dualar boşa gitmez ve tanrıça Aruru, yarı vahşi bir yaratık olan Enkidu'yu yeryüzüne gönderir.   ®Enkidu d..

Devamını Oku

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU Anksiyete hemen her insan tarafından zaman zaman yaşanılan bir duygudur. Amacı yaşamın devamı için uyum davranışının gelişmesi olsa da bazen yaşamı olumsuz etkileyen noktalara ulaşır. Türkçe de kaygı, bunaltı, endişe gibi sözcüklerle açıklanabilir. Özetle yaşamı tehdit eden ya da tehdit şeklinde algılanan rahatsız edici bir endişe ve korku duygusudur.   NEDENLERİ Biyolojik kuram: Adrenalin-noradrenalin,..

Devamını Oku

Depresyon

DEPRESYON Depresyon en yaygın tıbbi bozukluklardan biridir. Depresyon, normal kişilerde olağan olan hafif mizaç bozukluğundan huzursuzluk, erken uyanma, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi bedensel belirtilerle ve kendini-kınama, umutsuzluk, değersizlik hissi ve intihar düşüncesi gibi öznel belirtilerle karakterize olan şiddetli hastalığa kadar geniş bir klinik yelpazeyi içerir. İnsan yaşamında mutsuzluk yaratacak bir olay karşısında üzüntü, keder ve ..

Devamını Oku